Ekonomi

Rosatom, elektronik test merkezi inşaatına başladığını duyurdu

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom, Ural dağlarında test uzay aracı da dahil olmak üzere bir elektronik test merkezinin inşaatına başladığını duyurdu.

Şirketin açıklamasına göre merkezin, çeşitli iyonlaştırıcı radyasyon ve elektromanyetik darbelere karşı direnç açısından elektronik bileşenlerin sertifikasyon testlerini sağlamak üzere modern elektron ışınları, protonlar, nötronlar ve ağır yüklü parçacıklarla donatılması planlanıyor.

Proje, Rusya Federal Nükleer Merkezi-Rusya Teknik Fizik Bilimsel Araştırma Enstitüsü’nde (VNIITF) uygulanıyor. Kozmik radyasyonun ve diğer yapay kaynaklı radyasyonun etkilerini simüle etmek için modern bir kompleksin inşa edileceği ana kurumlardan biridir.

Yüksek vasıflı personel alımı devam ediyor

Öte yandan enstitü, nükleer enerji kompleksi, nükleer tıp, muhteşem bilgisayarlar ve hesaplama teknolojilerinin sorunlarını da çözüyor. İnşaata paralel olarak mikroelektronik, nükleer fizik ve bilişim alanlarında uzmanlara ihtiyaç duyulduğundan yüksek vasıflı işçi alımı da devam ediyor.

Dünyada eşi benzeri olmayan bir merkez olacak

Şirketten yapılan açıklamada, test merkezinin inşasının ardından enstitüsünün, radyasyon testleri alanında tüm yetkinliklere sahip, sadece ülkede değil dünyada da eşsiz bir merkez haline geleceği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enstitü yetkilisi Oleg Tkachev, ekipmanların uzaydaki hareketlerinin tahmin edilebilmesi için testlerin kara koşullarında yapılması gerektiğini belirterek, “Söz konusu modern kompleks, uzaydaki etkilerin simüle edilmesini mümkün kılacak. kozmik radyasyon ve diğer yapay kaynaklı radyasyonlar. “Nötron jeneratörleri, elektron hızlandırıcıları ve bir proton hızlandırıcı da bu komplekse dahil edilecek.” sözlerini kullandı.

haber-akhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu