Haber

Mısır, Filistin’in haklarını savunmaya devam edecek

Kahire Barış Zirvesi sonrasında Mısır Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Mısır’ın, Filistinliler ile İsraillilerin yan yana yaşayacağı iki devletli bir çözüm sağlanana kadar Filistin’in haklarını savunmaya devam edeceği belirtildi.

Gazze’deki gelişmeler, Filistin sorununun geleceği ve barış sürecinin görüşülmesi amacıyla düzenlenen Kahire Barış Zirvesi’nin ardından Mısır Cumhurbaşkanlığı tarafından yazılı açıklama yapıldı. Silahlı çatışmaların başladığı 7 Ekim’den bu yana binlerce masum sivilin hayatını kaybettiği hatırlatılan açıklamada, Mısır’ın, Kahire Barış Zirvesi ile şiddeti ve terörü reddeden, ortak vicdanı da içeren uluslararası bir konsensüs oluşturmaya çalıştığı kaydedildi. Sivillerin korunmasının, insan haklarına saygı gösterilmesinin ve bölgeye insani yardım sağlanmasının önemine dikkat çekilen açıklamada, son 10 yılda uluslararası toplumun Filistin’deki çatışmayı kalıcı olarak bitirmek yerine, yönetmeye çalıştığı kaydedildi. Açıklamada, uluslararası toplumun, 80 yılı aşkın süredir yabancı işgali nedeniyle acı çeken, kimliği yok edilmeye çalışılan, umutlarını kaybetmiş bir halkın tabandan gelen taleplerini karşılamayan geçici çözümlerle kendisini sınırladığı vurgulandı. , şunları ekledi: “Devam eden savaş, uluslararası toplumun krizlere müdahale etme konusundaki eksikliğini de ortaya çıkardı. Bir tarafta “Hükümetin masum insanların öldürülmesini kınamak için acele ettiğini ve yarıştığını görürken, diğer tarafta açıklanamaz bir şekilde bu konuda tereddüt ettiğini gördük.” aynı eylemi kınıyoruz. Hatta sanki Filistinlilerin hayatları diğer insanların hayatlarından daha az önemliymiş gibi bu ölümleri meşrulaştırma çabalarına da tanık olduk.”

İki durumlu analize vurgu

Açıklamada, Filistinlilerin başta en temel yaşam ve güvenli barınma hakları olmak üzere diğer insanların sahip olduğu tüm haklardan yararlanması gerektiği, “her şeyden önce” Filistin halkının kendi kimliğini ve kimliğini temsil eden bir devlete sahip olması gerektiği kaydedildi. ait olmaktan gurur duyacakları yer. Açıklamada, iki devletli çözüme vurgu yapılarak, “Mısır, Filistinlilerin ve İsraillilerin yan yana yaşayacağı iki devletli çözüm vizyonuna kadar, barışın stratejik ve geri döndürülemez bir seçenek olduğuna inanarak, Filistin’in haklarını savunma konusundaki kararlı duruşunu sürdürecektir” denildi. yan yana gerçekleşti.”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da katıldı

Mısır’ın ev sahipliğinde Kahire Barış Zirvesi, Gazze’deki gelişmeler, Filistin meselesinin geleceği ve barış sürecinin tartışılması amacıyla düzenlendi. Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın temsil ettiği zirveye çok sayıda devlet ve hükümet liderinin yanı sıra dışişleri bakanları da katıldı. – KAHİRE

haber-emirdag.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu