Ekonomi

Konut fiyat artış hızı yavaşladı

TCMB verilerine göre Mart 2022’den bu yana en düşük yıllık artış görüldü. Bire bir dönemdeki reel artış yüzde 53 oldu. Böylece ülke genelinde ortalama metrekare satış fiyatı 22 bin 841 liraya yükseldi.

ANKARA BİRİNCİ OLDU

Üç büyük şehre baktığımızda en fazla artış deprem sonrası yoğun göçün yaşandığı Ankara’da yaşandı. Ankara’da yıllık fiyat artışı yüzde 126,1 olurken, ortalama metrekare satış fiyatı 16 bin 800 liraya yükseldi. İstanbul’da fiyatlar nisan ayında yüzde 114,1 arttı ve ortalama metrekare fiyatı 35 bin 114 lira olarak hesaplandı. İzmir’de yıllık artış yüzde 123, ortalama metrekare fiyatı 26 bin 582 lira oldu.

Konut fiyatlarında olduğu gibi inşaat maliyetlerindeki artış hızı da yavaşladı. TÜİK’in Nisan ayı verilerine göre inşaat maliyeti bir önceki aya göre yüzde 1,03, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 52,99 arttı. Yıllık artışta son 17 ayın, aylık artışta ise 19 ayın en düşük oranı oldu. Maliyet artış hızı yavaşlarken, son aylarda işçi bulma sorunu nedeniyle personel endeksi hızla yükseldi. Nisan ayında malzeme endeksi yıllık %39,80, personel endeksi ise %102,72 arttı. Şube yetkilileri, hem personel maliyetlerinin hem de kurdaki dalgalanma nedeniyle önümüzdeki dönemde artacak toplam maliyetin konut fiyatlarına yansıyacağına dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu