Ekonomi

İngiltere-Türkiye yeni ticaret anlaşması müzakerelerine başlayacak

İngiltere ve Türkiye, güncellenmiş bir serbest ticaret anlaşması için müzakerelere başlama planlarını açıkladılar.

Yeni anlaşma, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrıldığı zamandan kalma ve hizmetler, dijital ve bilgi gibi kilit alanları kapsamayan mevcut serbest ticaret anlaşmasının yerini alacak.

Duyuru, geçen hafta İngiltere Dışişleri Bakanı Kemi Badenoch ve Türkiye Ticaret Bakanı Ömer Bolat arasında yeni bir sözleşme müzakere etme ve iki ülke arasındaki ticari ilişkileri derinleştirme sözü verdikleri bir telefon görüşmesinin ardından geldi.

Planlamayla ilgili olarak Badenoch, “Türkiye, İngiltere için değerli bir ticaret ortağıdır ve bu anlaşma, İngiltere’nin ekonomik gücüne denk anlaşmaları müzakere etmek için bağımsız bir Brexit sonrası ticaret ülkesi olarak statümüzü nasıl kullandığımızın son örneğidir.” dedi. Türkiye’nin ticari ilişkilerini derinleştirmek, ekonomik büyümeyi hızlandırmak ve ülkedeki şirketleri desteklemek için kullanmayı dört gözle bekliyorum.”

İngiltere İhracat Bakanı Lord Offord’un Temmuz ayında yatırım ve ihracat fırsatlarını görüşmek, iş dünyası temsilcileri ve paydaşlarla bir araya gelmek üzere Türkiye’yi ziyaret edeceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu